Νικόλαος Τσιαπάρας

Ο Νικόλαος Τσιαπάρας είναι πτυχιούχος της Μαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Κρήτης, κάτοχος δύο Μεταπτυχιακών Διπλωμάτων, ένα στην περιοχή των τηλεπικοινωνιών από το Πανεπιστήμιο Warwick και ένα από το Πανεπιστήμιο Πατρών και το ΕΜΠ στην περιοχή της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας. Είναι υποψήφιος διδάκτωρ του ΕΜΠ με τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα να εστιάζονται στην επεξεργασία βιοϊατρικών σημάτων ειδικότερα με χρήση του μετασχηματισμού κυματιδίου (wavelet), των συναρτήσεων ακμής (Ridgelets) και τον καμπυλωτό μετασχηματισμό (Curvelet Transform). Επίσης, εργάζεται στην εταιρεία SymphonyIRIGroup ως στατιστικός αναλυτής και στην εταιρεία Phaze S.A. ως εξωτερικός συνεργάτης παρέχοντας υπηρεσίες στατιστικής ανάλυσης. Διαθέτει άριστη γνώση προγραμματισμού σε MATLAB, R, SPSS, SAS.

Επεξεργασία Βιοϊατρικού Σήματος & Εικόνας Βιοστατιστική Βιομαθηματικά Ιατρική Πληροφορική Analytics
Scholarships and Awards:

Βραβείο για δημοσιεύσεις από το Θωμαΐδειο Ίδρυμα (2009, 2010)
Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας Α.Ε. (Ε.Δ.Ε.Τ.): 3μηνη υποτροφία για μεταπτυχιακές σπουδές (Απρίλιος-Ιούνιος 2008)

IEEE Engineering in Medicine and Biology Society (EMBS), Member of the Technical Chamber of Greece
ntsiapar@biosim.ntua.gr
Address: